متفرقه

اهمیت داشتن دیکشنری خوب در کنار یادگیری زبان

اهمیت داشتن دیکشنری خوب در کنار یادگیری زبان

چرا از دیکشنری استفاده کنیم؟

دیکشنری یا فرهنگ لغت ابزار بسیار مهمی برای آموزش زبان انگلیسی می باشد. یک دیکشنری خوب می تواند در درست یادگیری لغات انگلیسی و اصطلاحات به شما کمک چشم گیری بکند. مراجعه به دیکشنری، یکی از ضروریات زبان‌آموزان و محققان است. البته اکثر افراد هم به تناوب به دیکشنری مراجعه می‌کنند. در ادامه به اهمیت داشتن دیکشنری خوب در کنار یادگیری زبان میپردازیم.

شاید انتخاب بهترین دیکشنری، کمی سخت باشد. اما اگر نیازهای خود را دقیقا بشناسید، انتخاب دیکشنری کار راحت تری می‌شود. باید بدانید که بهترین دیکشنری را، نیازهای شما تعریف می‌کند. برای مثال اگر قصد ترجمه چند کلمه‌ی ساده‌ را دارید، میتوانید از دیکشنری ساده، کوچک و جیبی استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید برای نوشتن مقالات ISI و ترجمه‌ی پروژه‌های دانشگاهی از فرهنگ لغت استفاده کنید، به شما استفاده از دیکشنری‌های تخصصی‌تر مثل دیکشنری آکسفورد را توصیه می‌کنیم. با این اوصاف اهمیت داشتن یک دیکشنری خوب در کنار یادگیری زبان بسیار حائز اهمیت است.

نقش دیکشنری بر سرعت یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری واژگان از مهم‌ترین مراحل یادگیری زبان انگلیسی است. یادگیری واژه هرگز به انتها نمی‌رسد. اما یادگیری واژگان چه اهمیتی دارد؟ و چرا نیاز به دیکشنری خوب داریم؟ اکثر زبان آموزان با این مشکل روبه رو شده اند که هنگام برخورد با واژه­هایی که معانی‌شان را نمی‌دانند، فهم یک موضوع را برایشان سخت میکند. حتی گاهی موجب سوءتفاهم و سوءبرداشت نیز میشود. خوشبختانه، امروز، تنوع دیکشنری در بازار بسیار زیاد است.

اهمیت داشتن دیکشنری خوب در کنار یادگیری زبان چیست؟  کاربرد دیکشنری فقط محدود به جستجوی واژگان جدید و نا آشنا نیست، بلکه می‌توانید از آن برای یادگیری زبان انگلیسی بهره بگیرید. در دیکشنری، می‌توانید معانی واژه­ها، مترادف‌ها، متضادها، اصطلاحات، تلفظ و حتی نکات گرامری مربوط به هر واژه را یاد بگیرید. علاوه بر این‌ها، در یک دیکشنری خوب، می‌توانید شکل صحیح جمع یک کلمه، تلفظ کلمات، کلوکیشن های مختلف با آن کلمه، شکل یک فعل در زمان­های مختلف و بسیاری نکات دستوری دیگر را مشاهده کنید.

امروزه، در برخی دیکشنری‌ها، میزان رایج بودن کلمات نیز با استفاده از علائمی مشخص شده است. همین نکته مهم می‌تواند چراغ راه‌تان باشد تا یادگیری زبان را از واژگان پرکاربردتر شروع کنید، و سرعت یادگیری خود را به طور موثری افزایش دهید.

 افزایش توان خودآموزی، از دیگر مزایای استفاده از دیکشنری در یادگیری زبان انگلیسی است. همان طور که گفتیم دیکشنری معنی کلمه، املای صحیح آن، تلفظ درست و همچنین، نکات گرامری لازم را در خصوص کلمه مورد نظرتان توضیح می‌دهد. به این ترتیب، با استفاده از دیکشنری، می‌توانید زبان انگلیسی را به صورت خودآموز نیز یاد بگیرید. دیکشنری، با ارائه مثال‌های متعدد، نحوه استفاده و معانی مختلف کلمه را به شما می‌گوید. از طرفی، اگر کاربرد کلمه را در جمله ببینید، استفاده از آن برای‌تان آسان‌تر خواهد بود.

در نتیجه،با داشتن دیکشنری خوب و استفاده کاربردی از آن شما به سطحی میرسید که دیگر به کسی وابسته نیستید و عادت یادگیری خوبی را از همان ابتدا پیدا میکنید. و از آنجایی که با معانی و شکل و کاربرد کلمه یا فعل در موقعیت های مختلف آشنا میشوید به طور ناخودآگاه تمرین بیشتری هم انجام میدهید. بنابراین یک دیکشنری خوب می‌تواند، در حد آموزگاری مسلط به معانی کلمات و نکات گرامری، به شما کمک کند.

نکات مهم برای انتخاب دیکشنری مناسب

 دانش زبانی خود بشناسید

یکی از راه های انتخاب دیکشنری مناسب، توجه به سطح دانش زبانی خود است. اگر سطح زبانی شما پیشرفته است، نیاز به دیکشنری‌های تخصصی و یا تک زبانه انگلیسی-انگلیسی خواهید داشت. اما اگر سطحتان مبتدی است، بهتر است از دیکشنری‌های مخصوص فراگیران زبان (Learner’s Dictionaries) کمک بگیرید، زیرا این دیکشنری‌ها علاوه بر اینکه از واژه‌های ساده‌تری برای توضیح هر کلمه استفاده می‌کنند، مثال‌ها و توضیحات بیشتری ارائه می‌دهند که به خصوص در ابتدای راه می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

به روز بودن دیکشنری

استفاده از دیکشنری‌های به روز یک ضرورت است. این دیکشنری‌ها به شما امکان می‌دهند که لغات جدید را به سرعت و با دقت بیابید و به علاوه، می‌توانید در هر زمان و مکانی از آن‌ها استفاده کنید.

دیکشنری تخصصی یا عمومی

در انتخاب دیکشنری باید به نوع کاربرد آن هم توجه کنید. آیا به لغات و اصطلاحات تخصصی رشته خاصی نیاز دارید یا می‌خواهید زبان عمومی‌تان را تقویت کنید؟ با توجه به پاسخ این سؤال باید دیکشنری تخصصی یا عمومی که پاسخگوی نیازهای شماست را انتخاب کنید.

 امکانات جانبی و کاربردی دیکشنری

علاوه بر این‌ها، باید در زمان خرید و انتخاب دیکشنری، به امکانات جانبی آن نیز توجه کنید. اگر دیکشنری شما مثال‌های بیشتر و کاربردی‌تر، اصطلاحات متداول و انواع مختلف تلفظ لغات را هم در خود داشته باشد، می‌تواند به شما کمک کند تا زبان را بهتر یاد بگیرید.

جمع بندی 

مهم ترین مساله برای انتخاب بهترین دیکشنری زبان انگلیسی را، هدف و سطح یادگیری شما در زبان انگلیسی و در برخی مواقع لهجه انتخابی می باشد. با انتخاب مناسب دیکشنری مناسب می توانید زبان انگلیسی خود را به خوبی تقویت کرده و زبان انگلیسی را راحت تر یاد گرفته و دانش خود را گسترش دهید.

                      “زبانکده فرامرزی با سالها تجربه در زمینه‌ی فروش کتابهای زبان در خدمت شماست”

                                                        برای دریافت مشاوره رایگان، کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید