آموزشی

افزایش دایره لغات انگلیسی

افزایش دایره لغات

اکثر افرادی که در حال آموزش زبان انگلیسی در سطوح مبتدی یا متوسط هستند، این دغدغه را دارند که در مسیر یادگیری، از چه روش‌هایی برای افزایش دایره‌ی لغات خود استفاده کنند. سوال‌های آنها این است: چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم؟ آیا ترفندی وجود دارد تا لغات را کمتر فراموش کنیم؟

روش افزایش دایره لغات

   بعد از اینکه تصمیم به یادگیری زبان انگلیسی گرفتید، باید بدانید که برای افزایش دایره لغات انگلیسی، تکرار و تمرین مهمترین نکته است. برای دستیابی راحتتر به هدفمان از چه ابزاری استفاده کنیم؟

همانطور که می‌دانید امروزه استفاده از تلفن‌های همراه جزء جدایی‌ناپذیر زندگی همه‌ی ما شده، بطوری که می‌توان از  آن در جهت یادگیری زبان و افزایش دایره لغات انگلیسی استفاده نمود.

امروزه نرم‌افزارهای زیادی برای یادگیری زبان و افزایش دامنه‌ی لغات انگلیسی وجود دارد.

بعضی نرم افزارها، شما را با شکل و صدای لغات آشنا می‌کنند. از جمله این نرم افزارها Babble است که هدف اصلی آنها، افزایش دامنه لغات انگلیسی با استفاده از تصاویر، شکل ها و صداهاست.

افزایش دایره لغات

انواع لغات:

به طور کلی لغات در 2 دسته کلی قرار می‌گیرند. لغات درکی و لغات بیانی.

لغات درکی، به لغاتی گفته می‌شود که شما وقتی با آنها، مواجه می‌شوید، معنا و مفهوم آنها را درک می‌کنید. اما در وهله‌ی اول قادر به استفاده از آنها نیستید. این مشکل برای خیلی از افراد پیش می‌آید. احتمالا این افراد گمان کنند که حافظه‌ی آنها ضعیف است، اما اینگونه نیست.

لغات بیانی، لغاتی هستند که شما قادر به استفاده در مکالمه و نوشتار خود هستید.

  • لغت را در متن یاد بگیرید.

اگر میخواهید دایره لغات خود را افزایش دهید، بهتر است لغات جدید را بصورت کاربردی بیاموزید. سعی کنید لغات را بصورت تکی حفظ نکنید. بلکه آنها را بصورت collocation (واژگان همنشین) و استفاده در جملات بیاموزید.

  • برای افزایش دایره لغات، سعی کنید اصطلاحات کاربردی را یاد بگیرد.

یادگیری اصطلاحات انگلیسی هم به لیسنینگ شما کمک می‌کند و هم به اسپیکینگ حرفه‌ای! از طرفی علاوه بر بهبود دایره لغات انگلیسی خود، جملات و شبه جملات انگلیسی را نیز آموخته‌اید.

  • فقط از دیکشنری تک زبانه (monolingual) استفاده کنید.

مفهوم و توضیح هر کلمه را به زبان انگلیسی بیاموزید زیرا استفاده از دیکشنری دو زبانه (انگلیسی به فارسی) هنگام یادگیری لغات جدید باعث می‌شود هنگام استفاده از آنها ذهن شما شرطی شود و شما عادت به استفاده از آن کنید.  پس از آن برای ترجمه باید دنبال واژه معادل مناسب بگردید. این کار، مسیر را برای یادگیری، طولانی‌تر می‌کند.

  • به ریشه‌ی لغات توجه کنید.

یکی از ترفندهای خوب برای گسترش دامنه‌ی لغات، توجه به ریشه‌ی کلمات است. این ترفند، کار شما را برای یادگیری آسانتر می‌کند. زیرا خیلی از کلمات برگرفته از ریشه‌ی آنهاست. فقط به آنها پسوند و پیشوند اضافه می‌شود.

برای مشاهده‌ی کتابهای افزایش دامنه‌ی لغات، اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید