آموزشی

بهترین روش های تقویت مهارت speaking

بهترین روش های تقویت مهارت speaking

مقدمه 

امروزه داشتن تسلط نسبی به مهارت speaking در مشاغلی که مشتریان خارجی دارند بسیار ضروری شده است. مهارت اسپیکینگ مهم‌ترین مسیر ارتباطی شما با دیگران است که بدون آن در کشوری بیگانه دچار مشکلاتی اساسی خواهید شد. به همین دلیل بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کشوری انگلیسی زبان را دارند، بیش از هرچیز در جهت تقویت مهارت اسپیکینگ خود می‌کوشند. همچنین شما می‌توانید از طریق تقویت مهارت اسپیکینگ خود، اعتماد به نفستان را نیز تقویت کرده و با آرامش بیشتری به معرفی خود و ایده‌هایتان بپردازید. در ادامه به بررسی بهترین روش های تقویت مهارت speaking می پردازیم.

روش های تقویت مهارت اسپیکینگ

همانطور که برای تقویت مهارت های دیگر، ترفندهایی وجود دارد ، برای تقویت مهارت اسپیکینگ که یک مهارت مهم است نیز تمرین هایی خاص وجود دارند که با پیروی از آن ها می توان سطح اسپیکینگ را تا حد زیادی تقویت کرد. در ادامه به بررسی بهترین روش های تقویت مهارت speaking میپردازیم.

روی مهارت شنیداری خود، کار کنید

برای داشتن یک مکالمه خوب بدون شک باید مهارت خوب شنیدن را آموخته باشید، و با تلفظ ها و استرس کلمات آشنا باشید. این دو مهارت به نوعی مکمل یک دیگر هستند، به نحوی که تسلط بر یکی، میزان تسلط بر دیگری را نیز افزایش خواهد داد. پس اگر می‌خواهید مکالمه روان تری داشته باشید، در اولین قدم سعی کنید از منابع شنیداری زیادی استفاده کنید و در جهت تقویت مهارت شنیداری خود بکوشید.

افزایش دایره لغات و بهبود دانش زبانی

همان طور که در زبان مادری هنگام صحبت کردن برای هر کلمه بدون فکر چندین مترادف و متضاد پیدا میکنید در زبان انگلیسی هم برای مکالمه عالی باید به همین سطح برسید. برای این منظور نیاز دارید تا تعداد لغات و عبارات زیادی را بدانید. در واقع یادگیری لغات جدید یکی از توانمندی‌های پایه در هر زبانی است که به فرد یادگیرنده کمک می‌کند تا دانش خود را وسعت بخشیده و مهارت‌های خود را تقویت کند.

خواندن با صدای بلند

خواندن کتاب‌ها، روزنامه‌ها و متون انگلیسی‌ زبان می‌تواند تا حد بسیار زیادی دانش زبانی شما را افزایش دهد. این موضوع بر مهارت اسپیکینگ شما نیز تاثیری مستقیم دارد. تنها کافیست که تمامی متون مورد نظر را با صدای بلند و با تلفظ صحیح بخوانید! حتی اگر در آغازکلمات را اشتباه تلفظ می‌کنید، زیاد به خود سخت نگیرید. با تکرار و تمرین سرعت و آگاهیتان نسبت به نحوه تلفظ واژگان افزایش می‌یابد.

فکر کردن به انگلیسی در طول روز

یکی از روش‌های مؤثر برای تقویت اسپیکینگ، صحبت کردن با خودتان است. این روش به شما امکان می‌دهد تا با تمرین مکالمه فردی، اعتماد به نفس خود را در بیان افکار و نظراتتان در زبان انگلیسی افزایش دهید. می‌توانید در خانه، در حین راه رفتن، در حمل و نقل عمومی و یا در هر مکانی که تنها هستید، در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید. برای نتیجه بهتر می‌توانید روبه‌روی آینه بایستید و با خود شروع به صحبت کنید.

استفاده از تکنیک تقلید (Shadowing)

این روش به شما کمک می‌کند تا به سرعت بیشتری به سطح بالای مکالمه زبان انگلیسی برسید. در این روش، شما به صورت همزمان با گوینده‌ای که در حال بیان متنی در زبان انگلیسی است، آن را تکرار می‌کنید. این تکنیک به شما کمک می‌کند تا تلفظ، ریتم، و سرعت صحبت کردن را بهبود بخشیده و به تسلط بر اسپیکینگ نزدیک شوید. برای انجام تمرین می‌توانید از منابع مختلفی همچون فیلم‌های سینمایی، کتاب‌های صوتی، ویدیوهای یوتیوب یا هر فایل صوتی و تصویری دیگری استفاده کنید.

انتخاب یک لهجه و تسلط بر آن

همه می‌دانند که در زبان انگلیسی لهجه‌های مختلفی چون لهجه بریتانیایی، آمریکایی، استرالیایی و… وجود دارد. بنابراین برای مهاجرت به کانادا یا استرالیا، انگلیس، آمریکا و… علاوه بر یادگیری زبان، بهتر است که به لهجه آن کشور نیز مسلط شوید. هنگام صحبت کردن به این زبان بهتر است تنها یک لهجه را انتخاب کرده و در آن مسلط شوید.

معرفی چند منبع مهم برای تقویت مهارت speaking

همان طور که در بالا اشاره کردیم برای تقویت مهارت اسپیکینگ نیاز داریم که مهارت های دیگر را همزمان آموخته باشیم. در نتیجه میتوان تمام کتاب ها را منبع خوبی برای تقویت این مهارت دانست. ولی به طور ویژ و در سطح بالاتر منابع به صورت اختصاصی رو هر مهارت زوم میشود که چند مورد را به شما معرفی میکنیم.

real listening and speaking

مجموعه کتاب Real Listening and Speaking یکی از محصولات آموزشی پرفروشِ انتشارات معروف کمبریج است. این کتاب‌ها از لحاظ استاندارد محتوای آموزشی در سطح بالایی قرار دارد و به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا مهارت خود را در مهارت‌های کلیدیِ زبان انگلیسی افزایش دهند. از این کتاب هم می توان در کلاس و هم بصورت خود آموز استفاده کرد. در این کتاب ها تمرکز بیشتری بر روی مباحث گرامری، واژگانی و تلفظی  است.

لازم به ذکر است که پاسخ تمرینات به همراه متن فایل های صوتی در انتهای کتاب ارائه شده اند. ویژگی های این مجموعه که موجب تقویت زبان انگلیسی می شود. همچن کتاب شامل ارائه ی نکات کلیدی مرتبط به آزمون آیلتس به همراه CD آموزشی و پاسخنامه برای تمامی تمرینات و آزمون های شبیه سازی شده موجود می باشد.

Collins Speaking For IELTS

کتاب  های Collins Speaking  شما را برای بخش Speaking آزمون آیلتس آماده می‌کند. این کتاب برای داوطلبانی که نمره‌ی آن‌ها در آزمون آیلتس حدود 5 تا 5.5 بوده نوشته‌ شده و به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند نمره‌‌ی 6.5 و بالاتر در این آزمون کسب کنند.رویکرد ساختارمند، پاسخ‌نامه جامع و نمونه پاسخ‌های این کتاب به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که شما می‌توانید از آن به‌ صورت Self-Study خودخوان  استفاده کنید. این کتاب به لهجه بریتیش و مناسب آزمون آیلتس است.

Crack IELTS in a flash

این کتاب تالیف آقایان محمد صادق باقری و نیک پور است. عموما محتوای این کتاب برای تقویت مهارت گفتاری که به عنوان یکی از مهارت های سخت و دشوار برای گرفتن بهترین نمره آیلتس در کنار مهارت نوشتاری معرفی شده است. علت سخت بودن این دو مهارت به دلیل اینکه مورد قضاوت عینی ممتحن در یک زمان مشخص قرار می گیرند و گرنه زبان آموزان با استفاده از منابع مفید و به روز می توانند برای تقویت مهارت زبانی و اصلی خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است که متد آموزشی و استراتژی کتاب Crack IELTS in a flash  به گونه ای تنظیم شده است که در راستای افزایش اعتماد به نفس زبان آموزان و تسلط بیشتر زبان آموزان کمک به سزایی داشته است.

کلام آخر 

اسپیکینگ یکی از مهارت های زبان انگلیسی است که نه تنها نیاز به دانش بالای زبانی دارد بلکه مسائل روانی و جسمی نیز کمک می کنند تا در آن به مهارت های لازم برسید. ما در مقاله بهترین روش های تقویت مهارت speaking که باعث می شوند در این مسیر به موفقیت برسید را عنوان کردیم.

                   “زبانکده فرامرزی با سالها تجربه در زمینه‌ی فروش کتابهای زبان در خدمت شماست”

                                              برای دریافت مشاوره رایگان، کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید